Rok dla niepodległej
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Uczniowie „Naszej Szkoły” także pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i pragną uroczyście obchodzić Święto Niepodległości.
Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali podniosłą i wzruszającą uroczystość, podczas której wybrzmiały piękne polskie wiersze mówiące o tym, czym dla każdego z nas jest ojczyzna, wiersze mówiące o pięknie naszego kraju, a także przypominające jego burzliwą historię i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności.
Jednym z najważniejszych punktów tej uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Cała społeczność „Naszej Szkoły” przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce, a także poza jej granicami, punktualnie o 11.11 odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Także i w tym roku w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole 9 listopada 2018r. odbyła się akademia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego.
Pamięć minionych lat i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z okazji Narodowego Święta Niepodległości wykonali kotyliony w barwach narodowych. Wykazali się w tym uroczystym dniu wzorową postawą patriotyczną. Podkreślili w ten sposób, że 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność kilku pokoleń Polaków, to symbol wiary i zwycięstwa po 123 latach niewoli.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występów przygotowały uczniów: p. Wioletta Mokosa i p. Anna Bogacka.
Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Małgorzata Barańska podziękowała nauczycielkom i uczniom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
9 listopada o godzinie 11.11 w murach naszej szkoły słychać było Hymn Polski zaśpiewany przez uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
W ten sposób, podobnie jak 24 tysiące innych placówek edukacyjnych w naszym kraju, uczculiśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
6 listopada tuż przed 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie i przedszkolacy naszego zespołu wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej „Violino” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Łazowskiej.
Tematem przewodnim koncertu były pieśni patriotyczne przeplatane klasycznymi tańcami polskimi takimi jak: Polonez, Oberek, Krakowiak czy Kujawiak.
Pani Małgorzata w bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii powstania wykonywanych utworów oraz o wielkich polskich kompozytorach. Zachęcała uczniów i przedszkolaków do wspólnego śpiewy znanych pieśni, m.in. „Przybyli ułani pod okienko”.
Z pewnością wszystkim podobał się występ, gdyż został on nagrodzony gromkimi brawami Był on bardzo pouczający, ponieważ przybliżył nam nasza historię.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
28 maja 2018r w ZSP nr 2 w Sarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu pt. ”Szkolny patriotyzm”, realizowanego w ramach akcji „Rok dla niepodległej”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu albumów, w których uczniowie pokazali, jak w ich szkołach propaguje się i celebruje patriotyzm. Wszystkie nadesłane na konkurs prace spełniły wymogi formalne. Wszystkie poruszały kwestie obchodzonych corocznie apeli związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości czy uchwaleniem przez nasz kraj Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zwrócili uwagę na ważny element jakim jest sztandar w każdej szkole, który jest obecny podczas najważniejszych uroczystości szkolnych i gminnych. Sylwetki patronów szkół, to kolejny element, na który twórcy albumów zwrócili uwagę. Każda placówka wymieniła również własne inicjatywy takie jak: konkurs regionalny w Dąbiu, Przegląd Pieśni Patriotycznych w Strzyżowicach, czy konkurs „Wielcy Polacy” w Sarnowie. Różnorodność i ilość przedstawionych w albumach przedsięwzięć organizowanych na terenie szkół Gminy Psary świadczy o tym, że patriotyzm to słowo znane i bliskie młodzieży. W czasie tej wyjątkowej uroczystości, którą uświetnili swoimi występami uczniowie klasy Vb, gościliśmy zaproszonych gości: sekretarz Gminy Psary, panią Mirellę Barańską-Sorn, radnego Gminy Psary, pana Aleksandra Jewaka, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gródkowie, panią Beatę Polaniecką oraz nauczycieli wraz z laureatami konkursu.
Oto zwycięzcy:
I miejsce: Julia Wozak (SP Gródków)
II miejsce: Julia Jonak (SP Strzyżowice)
II miejsce: Dominik Borowiecki (SP Sarnów)
III miejsce: Jakub Ucieszyński (SP Strzyżowice)
Wyróżnienia otrzymali:
Wojciech Zapart (SP Gródków)
Oliwia Smuga (SP Dąbie)
Karolina Flak (SP Strzyżowice)
Nikola Strzelecka (SP Sarnów)
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”
W klasie IV Julia Meszek, Marta Koc oraz Emilka Solipiwko przybliżyły uczniom postać Tadeusza Kościuszki oraz jego roli w Powstaniu Kościuszkowskim. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się o licznych osiągnięciach tego bohatera, nie tylko w naszym kraju.
Następnie udaliśmy się do klasy VIb, gdzie Emilka Korzeb przybliżyła nam informacje o przebiegu i skutkach Powstania Styczniowego.
Następnie poznaliśmy dzieje powstań śląskich, plebiscytów oraz historię jedynego wygranego przez Polaków Powstania Wielkopolskiego.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok dla niepodległej
„Jak szeroki Polski kraj, tak się święci 3 maj”
3 maja 1791 r. została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 227 rocznicę tego wydarzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnowie odbyły się uroczyste obchody tego święta. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu. Następnie zostało odczytane przemówienie Wójta Gminy Psary, Pana Tomasza Sadłonia, który podkreślił rolę „małych ojczyzn” w budowaniu silnej Polski.
Następnie, występ artystyczno-taneczny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie przybliżył zaproszonym gościom i uczestnikom spotkania uroczyste chwile jakie towarzyszyły wszystkim mieszkańcom stolicy w dniu uchwalenia konstytucji 3 maja.
Wielki aplauz publiczności wzbudził polonez w wykonaniu uczniów klas pierwszych i czwartych, którzy w pięknych strojach z epoki prezentowali się znakomicie. Finałowy taniec do piosenki pt. ,,Pisk Orła Białego ’’ w wykonaniu uczennic z klasy czwartej wzruszył wielu i był doskonałym zwieńczeniem wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny.