KONKURS "ODBLASKOWA SZKOŁA"

10 październik 2023

W  roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystapiła do  konkursu ,,Odblaskowa szkoła”. Konkurs odbywa się pod patronatem Policji, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Małopolskiego, Krajowego Centrum BRD oraz Małopolskiej Rady Bezpieczeństwa.

Głównym celem konkursu jest promocja elementów odblaskowych jako elementów ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do noszenia odblasków. Mogą to być : kamizelki odblaskowe, samozaciskowe opaski, zawieszki, czapki, smycze, worki, szelki, naklejki, rękawy, lampki rowerowe, światełka odblaskowe z diodami LED itd. .
Poniżej krótkie przypomnienie elementarnych zasad , które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły:

Zasady dla pieszych:
• Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
• W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę.
• Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli przez tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
• Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i elementy odblaskowe.
• Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
• Idąc jezdnią, dzieci powinny chodzić jedno za drugim.
• Nie należy przebiegać przez jezdnię.
• Przechodząc przez jezdnię, należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne, patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.

Zasaday dla rowerzysty:
• Rowerzysta powinien mieć na głowie kask oraz w miarę możliwości, ochraniacze.

• Rower powinien być sprawny technicznie - niezbędne wyposażenie to światło barwy białej z przodu oraz czerwone z tyłu, a także sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).
• Dziecko w wieku do 7 lat rowerem przewozimy na specjalnym siodełku.
• Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat.

Podróżując samochodem i autobusem:
• W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.

• Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, fotelik umieszczony na przednim siedzeniu nie może być zwrócony tyłem do kierunku jazdy.
• Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.
• Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.

Przebieg akcji „Odblaskowa szkoła” 2023/2024

w Szkole Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego w Sarnowie

1. Samorząd Uczniowski wraz z pomocnikami z młodszych klas włączył się w program "Odblaskowa Szkoła". Dzieci przygotowały gazetkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Przedstawia ona przydatne wskazówki dotyczące noszenia elementów odblaskowych, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznej drogi do szkoły.

 

2. Godziny wychowawcze poświęcone bezpieczeństwu na drodze

W każdej klasie pierwsza godzina wychowawcza poświęcona jest bezpieczeństwu w drodze  do szkoły. Wychowawcy zwracają uwagę na miejsca szczególnie niebezpieczne oraz ostrzegają uczniów przed beztroskim zachowaniem się na drogach i lekceważeniem obowiązujących przepisów. Dzieci uczą się prawidłowego poruszania po drodze z poboczami i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w miejscu oznaczonym i nieoznaczonym.

 

3. W dniu 5.10 uczniowie klasy IIb udali się na spacer wokół szkoły ubrani w kamizeli oraz gadżety odblaskowe mające na celu zwrócenie uwagi wśród osób starszych na bezpieczeństwo podczas poruszania się na drogach.

4. Uczniowie klasy 3 a również przystąpili do akcji "Odblaskowa szkoła". Uczniowie podczas wyjść ze szkoły korzystają z odblaskowych kamizelek. Wykonali również prace plastyczną (wydzieranke): odblaskowa kamizelka. Elementy odblaskowe uczniowie wyklejali folią aluminiową, co stanowiło nielada wyzwanie. Uczniowie pracowali pod hasłem: odblaski ratują życie! Realizując temat, dzieci zostały zapoznane również z filmami edukacyjnymi dotyczącymi ważnej roli odblasków oraz poszukiwali elementów odblaskowych na swoich szkolnych plecakach. 

 5. Pan "Stop"

W dniu 20.10 uczniowie klasy IIb wybrali się na spacer po okolicy w ramach podniesienia bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze. Uczniów przeprowadził przez pasy „Pan Stop”, który na co dzień dba o bezpieczeństwo podopiecznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie. Dzieci odbyły pogadankę z „Panem Stop” na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, korzystania z urządzeń elektronicznych oraz korzystania ze słuchawek.

 

pan stop5

 

pan stop3

 

pan stop4

 
6. Lekcja wychowawcza w klasie VI A.
W ramach programu "Odblaskowa szkoła" uczniowie klasy 6a przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza w drodze do i z szkoły. Wychowawca przypomiał uczniom podstawowe zasady  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwrócił szczególną uwagę na bezpieczneństwo pieszych i rowerzystów na drodze, w tym bezpieczne przechodzenie przez ulice oraz o obowiązkowym noszeniu elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym w przypadku gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika.
Dbając o swoich uczniów, aby znacznie lepiej byli widoczni na drodze oraz na przejściu dla pieszych wszyscy zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, które zostały ufundowane przez  lokalne władze samorządowe Gminy Psary.  Mały miły gadżet bardzo spodobał się uczniom! Dziękujemy!
 

odblaskowa6a1

odblaskowa 6a 6

odblaskowa6a4

 

odblaskowa6a3

odblaskowa6a5

7. Spotkanie z policjantem

Dnia 26.10.2023r. W ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” w kl. I a odbyło się spotkanie uczniów z panem policjantem tatą jednej z uczennic. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant zwrócili uwagę na ważne numery telefonów alarmowych, pod które można dzwonić w razie potrzeby oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze groźnego psa. Dzieci zapoznały się z umundurowaniem Policjanta oraz akcesoriami, których używa Policja. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. DZIĘKUJEMY!

Ponadto w tym dniu uczniowie podczas konkursu plastycznego ,,Mój znaczek odblaskowy" projektowali własne znaczki odblaskowe .

 

8. Akcja informacyjna na temat bepiecznego poruszania sie po zmroku.

W dniu 27 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarnowie przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpiecznego poruszania się po zmroku. Uczennice klasy 6b uczuliły seniorów na konieczność noszenia odblasków, które zwiększają widoczność w ciemności czy podczas mgły.  Akcja była przeprowadzona w związku z udziałem szkoły w akcji "Odblaskowa szkoła".
 
akcja informacyjna4
 
akcja informacyjna1
 
akcja informacyjna3
 
  akcja informacyjna