- Szczegóły
- Odsłon: 1140
Uczniowie klasy 5 a i 5b , w imieniu całej społeczności szkolnej, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na grobie Patrona Szkoły, Alfreda Szklarskiego. Uczniowie oddali pamięć Alfredowi Szklarskiemu, modlitwą i chwilą zadumy. Ta krótka ceremonia po raz kolejny uświadomiła nam jak krótkie jest życie ludzkie i jak bardzo warto robić wszystko, by pozostawić po sobie trwały ślad.
- Szczegóły
- Odsłon: 1663
Uczniowie klas 5 odwiedzili Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Mogli porozmawiać o dualności przedmiotów codziennego użytku oraz obejrzeli wystawę prac w galerii.
Następnie uczniowie udali się do gabinetu Alfreda Szklarskiego, w którym mieli możliwość przypomnienia sobie najważniejszych informacji o patronie szkoły i jego twórczości.
Takie wycieczki pozwalają nam odkrywać naszą „małą ojczyznę”, odwiedzić i poznać miejsca, które pokazują sposób pojmowania kultury w zupełnie inny sposób.
- Szczegóły
- Odsłon: 3425
„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”
Tradycją ZSP nr 2 w Sarnowie jest to, że co roku w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych odwiedzamy grób Naszego Patrona, Alfreda Szklarskiego. Ta krótka wizyta na pewno uświadomiła nam, że cmentarz to miejsce, w którym należy zachować powagę, ciszę i skupienie. Podczas pobytu na cmentarzu w Katowicach uczniowie zapalili znicze oraz złożyli wiązankę na grobie Naszego Patrona.
- Szczegóły
- Odsłon: 3243
„Na tropie Tomka”
Kolejna klasa wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach, aby uczestniczyć w warsztatach inspirowanych twórczością Naszego Patrona, Alfreda Szklarskiego. Klasa Vb „wędrując” przez 5 kontynentów odkrywała ciekawostki związane z poszczególnymi plemionami, ich zwyczajami, religią czy zwykłą codziennością.
- Szczegóły
- Odsłon: 15263
W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy VI a wraz z nauczycielem języka polskiego odwiedzili Muzeum Śląskie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. „Na tropie Tomka”. Odwiedzając pięć kontynentów, przypomnieli sobie kulturę , przyrodę oraz zwyczaje występujące u poszczególnych ludów, występujących w książkach Naszego patrona. Podczas zajęć zobaczyli, jak wyglądała wioska Masajów, nauczyli się indiańskiej mowy znaków i rozwiązali jakuckie zagadki. Zadania realizowane w przestrzeni edukacyjnej pozwoliły dzieciom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również uczyć się wzajemnego szacunku, rozwijać kreatywność oraz otworzyć się na różnorodność kulturową świata. Uczestnicy poznali wybrane zagadnienia dotyczące kultury Masajów, Indian Cubeo, Apaczów, Aborygenów i Jakutów. Dowiedzieli się jak mieszkali przedstawiciele tych ludów i jakie znaczenie miała dla nich przyroda. Zajęcia opierały się na pracy w grupach, podczas której uczniowie rozwiązywali specjalnie przygotowane zadania. Aby sobie z nimi poradzić niezbędna była pomysłowość, spostrzegawczość, ale również umiejętność współpracy.
- Szczegóły
- Odsłon: 25330
Uczniowie ZSP nr 2 w Sarnowie uczcili pamięć patrona odwiedzając jego grób w Katowicach. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Alfreda Szklarskiego. Wizyta na cmentarzu jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Jest okazją nie tylko do oddania szacunku Alfredowi Szklarskiemu, ale także do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji i uświadomieniem sobie jakie wartości są szczególnie ważne.
- Szczegóły
- Odsłon: 15368
„Wędruj z nami jesiennymi szlakami” pod takim hasłem 29.09.2018r. odbył się III Gminny Złaz Turystyczno-Krajoznawczy, w którym udział wzięli uczniowie ZSP nr 2 w Sarnowie. Podczas złazu uczniowie wymyślili hasło oraz przygotowali relację z trasy:
„Wyrusz z nami na wędrówkę,
A nie skończysz jej ze smutkiem.
Miniesz pola, łąki, lasy,
Tu zobaczysz wspaniałe krajobrazy”.
Pomimo początkowo pochmurnej aury wszyscy spotkaliśmy się w ustalonym punkcie, w znakomitych humorach. Wędrując po Psarach minęliśmy kościół w Strzyżowicach. Zaskoczenie wzbudził krzyż pokutny świadczący o popełnionej tu dawno temu zbrodni. Następnie przemierzyliśmy wzgórze „Równa góra”, skąd podziwialiśmy panoramę okolicznych miejscowości. Odpoczęliśmy na polanie otoczonej brzozami. Wyprawa była udana. Wszyscy byliśmy zmęczeni lecz zadowoleni.
- Szczegóły
- Odsłon: 10881
15 czerwca 2018 r. w Senacie RP odbyło się uroczyste posumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Biograficznego „Młodzież, jakiej nie znacie… – wzory osobowe godne naśladowania”. Konkurs zorganizowała Katedra Pedagogiki i Edukacji Szkolnej KUL w Lublinie.W spotkaniu wzięło udział 26 uczniów z różnych stron Polski, którzy zostali zaproszeni wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami na promocję książki: „ Młodzież, jakiej nie znacie…”, zawierającej wyróżnione prace konkursowe opisujące ich biografie.
Wśród nich znalazła się absolwentka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie, Roksana Wilmowska, której towarzyszyła nauczycielka, autorka pracy konkursowej, Małgorzata Borowiecka oraz mama dziewczynki, Joanna Wilmowska.
Podczas uroczystej gali Roksana otrzymała statuetkę wzorca osobowego. Autorka pracy, Małgorzata Borowiecka przedstawiła literacką działalność Roksany. Zwróciła uwagę na jej systematyczność, pracowitość i zaangażowanie. Roksana Wilmowska przez cały okres pobytu w szkole podstawowej promowała szkołę w swojej gminie, regionie oraz kraju. Wykazywała się ogromna konsekwencją w wykonywaniu podejmowanych działań. Mimo wielu obowiązków wynikających z nauki, Roksana zawsze chętnie nawiązywała współpracę, która owocowała fantastycznymi opowiadaniami, wywiadami czy wierszami.
Podczas pobytu w warszawie laureaci konkursu spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą, która skierowała do nich wiele ciepłych słów, podkreślających ich zaangażowanie w różne dziedziny życia. Gratulujemy!!!