Ułatwienia dostępu

Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią i uczą, ale też  pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki.  Na początku  udaliśmy się do Złotego Stoku, gdzie zwiedziliśmy kopalnię złota, w której zobaczyliśmy „Sztolnię Gertrudy”, „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Atrakcją naszej podziemnej wędrówki był  zjazd rurą. Mieliśmy ogromne szczęście i mnóstwo radości, gdyż napotkany w kopalni przewodnik  ciągle sprawdzał nasza czujność oraz nasza wiedzę.
Ciekawe okazało się również Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: "Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu" lub bardziej ambitne „Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych???”. Z kopalni wyjechaliśmy hałaśliwa ciuchcią.
W średniowiecznym parku techniki uczniowie poprzez samodzielne uruchomienie maszyn mogli zobaczyć, jak dawniej funkcjonowało wiele maszyn i narzędzi.  Najbardziej jednak emocjonująca okazała się ścieżka strachów, w której wirujący tunel oraz inne pojawiające się niespodziewane „postacie” i odgłosy sprawiły ,że niektórzy  szybko znaleźli drogę do wyjścia. Aby szczęście nas nie opuściło pogłaskaliśmy specjalnie do tego przeznaczony kamień. Ostatnim punktem naszej wyprawy były średniowieczne mury Paczkowa.