Niepowtarzalna I Powiatowa Liga Debat Oksfordzkich w Będzinie

05 czerwiec 2023

Wystąpień publicznych boimy się jak śmierci czy utraty zdrowia. Skąd taka teza? Wystąpienia publiczne są straszniejsze od śmierci, bo wraz z nią wszystko się kończy, a po wystąpieniu publicznym trzeba dalej żyć” – tłumaczy Miłosz Brzeziński, trener personalny, potwierdzając przytoczone wyżej słowa. Jak donosi magazyn Reader’s Digest, wystąpienia przed innymi są dla wszystkich ludzi tak samo stresujące jak bankructwo, śmierć czy samotność.

Przykłady można by mnożyć, ale uczniowie z ZSP nr 2 w Sarnowie nie zawahali się sprawdzić w nowej roli, biorąc udział w I Powiatowej Lidze Debat Oksfordzkich. To niepowtarzalne wydarzenie rozpoczęło się już w październiku serią szkoleń dla uczniów i nauczycieli w I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, które ściśle współpracuje ze Śląską Siecią Szkół Debatujących. Zakończyło się natomiast debatą finałową w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Będzinie. Patronat nad turniejem objęli Starosta Będziński – Sebastian Szaleniec i Prezydent Miasta Będzina – Łukasz Komoniewski. Do projektu przystąpiło wiele szkół podstawowych z terenu powiatu będzińskiego. Gminę Psary reprezentowała jedna szkoła - Szkoła Podstawowa im. Alfreda Szklarskiego w Sarnowie, która dotarła do fazy finałowej. W skład debatującej drużyny weszli przede wszystkim uczniowie klasy siódmej ( Pola Kubień, Alicja Turek – Kidawa, Olaf Matwiejczuk; rezerwowe – Oliwia Sobala, Lilianna Tomalik) oraz uczeń klasy szóstej – Jakub Kogut. Opiekunem merytorycznym debatantów podczas zmagań turniejowych była Wioletta Mokosa – nauczyciel języka polskiego.

W trakcie warsztatów i samego turnieju uczestnicy rozwijali przede wszystkim umiejętność publicznego przemawiania oraz prowadzenia merytorycznego sporu na argumenty z poszanowaniem strony przeciwnej, a także ćwiczyli kompetencje miękkie takie jak: pracę w grupie, radzenie sobie ze stresem, umiejętność krytycznego myślenia czy selekcję informacji. Liga Debat Oksfordzkich zdecydowanie promuje zwiększenie uczestnictwa i roli młodzieży w sprawach ważnych dla ich rozwoju, podnosi świadomość i odpowiedzialność za własny rozwój i środowisko, a także kształtuje dobre postawy obywatelskie. Świadczyć o tym mogą różnorodne tezy fazy grupowej i finałowej, z którymi po stronie propozycji lub opozycji musiały się zmierzyć drużyny: „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna”, „Gry komputerowe bardziej rozwijają człowieka, niż mu szkodzą”, „Życie bez smartfona nie jest dziś już możliwe”, „Edukacja domowa jest lepszym rozwiązaniem niż nauka w szkole” oraz „ Działania ekologiczne nie są w Polsce skuteczne”. Sędziowie brali pod uwagę nie tylko indywidualną prezentację treści czy wypełnienie indywidualnych ról, ale również drużynową interpretację tez i stanowisk, spójność drużyny, argumentację i kontrargumentację oraz wagę zadawanych pytań czy bardzo trudny dla uczniów tryb ad vocem. W tej sytuacji przełamywanie własnych słabości i samo debatowanie już jest zwycięstwem, a cóż dopiero uczestnictwo w fazie pucharowej, do której dotarła drużyna ZSP nr 2 w Sarnowie. Życzymy dalszych sukcesów, a w waszej drodze niech towarzyszą wam słowa Arystotelesa: „ Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem” :)