"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0"

01 grudzień 2022

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Priorytet 3

 

Przedszkole Publiczne im. Kubusia Puchatka w Sarnowie wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie uzyskało dofinansowania na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 Priorytet 3 organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Otrzymana kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu  państwa wynosi 2500,00 zł, wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego wynosi 625,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 3125,00 zł.

Otrzymane środki w ramach wsparcia finansowego zostały przeznaczone na:

- zakup książek - 2600,00 zł,

- realizację działań promujących czytelnictwo – 525,00 zł.

Działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 1. Zakupiono książki celem wzbogacenia księgozbioru biblioteki przedszkolnej.
 2. Zorganizowano spotkanie autorskie z panią Jolantą Pochylską -Zemman autorką książki dla dzieci „Przygody Skrzata Zapałka”. Dzieci miały okazje posłuchać fragmentu książki oraz obejrzeć kolorowe ilustracje. Chętnie zadawały pytania, a na koniec spotkania wykonały własne rysunki.
 3. Spotkanie z bibliotekarką z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sarnowie w celu zapoznania dzieci z pracą biblioteki, umiejętnością poruszania się po zasobach bibliotecznych.
 4. „Tydzień z postaciami bajkowymi” Organizacja i obchody balu postaci z bajek. Część dzieci zaprezentowała się w strojach swoich ulubionych bajkowych bohaterów, część przyniosła swoje maskotki przedstawiające bajkowe postacie lub przedmioty – bajkowe atrybuty. Wszystko po to, by przenieść się do magicznej krainy bajki. Każdy dzień rozpoczynał się czytaniem fragmentu wybranej bajki. Zorganizowano również „Korowód postaci bajkowych” ulicami Sarnowa w ulubionych strojach bajkowych.
 5. We współpracy z Przedszkolem Rada Rodziców Przedszkola zorganizowała w placówce Świąteczny Kiermasz Książek. Kiermasz ma również wymiar edukacyjny i wychowawczy, wyrażający się w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych. Działa na zasadzie wymiany książek między dziećmi.
 6. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zapraszamy rodziców, nauczycieli ze szkoły wraz z uczniami oraz innych gości na wspólne głośne czytanie.
 7. Spotkanie z bibliotekarką z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sarnowie – wspólna organizacja Dnia Pluszowego Misia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sarnowie.
 8. Zorganizowano prelekcję dla rodziców zachęcającą ich do głośnego czytania dzieciom gdyż jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów zaszczepienia młodemu pokoleniu zamiłowania do czytania.

 

Działania zaplanowane do realizacji w roku szkolnym 2022/2023

 1. Organizacja Gminnego Konkursu Literackiego dla przedszkoli pt.: „Snuj się, snuj bajeczko” . Konkurs jest organizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Sarnowie.
 2. Zorganizowanie Gminnego Konkursu Teatralno-Muzycznego „Moja ulubiona Bajka”.
 3. Zorganizowanie konkursu przedszkolnego pt. „ Najciekawsza zakładka do książki”.
 4. Nasze przedszkole bierze udział w projekcie czytelniczym Mały Miś w świecie wielkiej literatury. Dzieci razem z Małym Misiem z zainteresowaniem i zaangażowaniem podejmują działania wynikające z poszczególnych modułów.