Wycieczka klasy VII i VIIIB w Bieszczady

27 czerwiec 2023

W czerwcu siódmoklasiści i ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. A. Szklarskiego w Sarnowie mieli okazję uczestniczyć w trzydniowej wycieczce „W Krainie Wilka – survival w Bieszczadach” w terminie 05 – 07.06.2023 r. Organizatorzy zapewnili młodzieży zadania godne traperów, a pogoda tylko pomogła uczynić z wyjazdu prawdziwy survival:)

W pierwszym dniu młodzież korzystała ze wskazówek skippera, podczas rejsu nauczyła się olinowania i poznała nazwy żagli, wiatrów oraz niektórych węzłów, a tajniki te pozwoliły na żeglugę i sterowanie żaglówkami po Jeziorze Solińskim.

W drugim dniu, na spragnionych wrażeń uczniów czekał prawdziwy chellenge – przeprawa przez górskie tereny pełne błota, pułapek, tajemniczych ruin wiosek łemkowskich, ukrytych w gąszczu cmentarzy. Instruktorzy zadbali, by podczas pięciogodzinnej samodzielnej wędrówki przez leśną głuszę wykonać cztery zadania i przekroczyć czterokrotnie rzekę, mając na wyposażeniu jedynie mapę i kompas oraz krótkofalówkę. W drugiej części dnia młodzież sprawdzała swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej i próbowała budować wieżę ze skrzynek.

Trzeci dzień to Szkolenie Bieszczadnika. Wycieczkowicze rywalizowali w takich konkurencjach jak: bieg w czteroosobowych nartach, bieg w trzyosobowych spodniach, łucznictwo, przeciąganie liny czy jazda na segway’u. Szkolenie potwierdzono certyfikatami dla najlepszych. Na koniec wycieczki zaplanowano spacer koroną najwyższej tamy w Polsce, gdzie można było nabyć lokalne pamiątki.

Bieszczady to piękna fauna i flora, to jedyne w swoim rodzaju pasma górskie, majestatyczny San i ogromna tama wodna czy niezwykłe Jezioro Solińskie oraz bogata historia. Z tego wszystkiego mogli czerpać pełnymi garściami uczestnicy wycieczki. A to młodzież, która lubi wyzwania, więc kolejna wycieczka to … tajemnica :):);)