SPOSOBY NA SZYBKIE I EFEKTYWNE UCZENIE SIĘ – DZIECI POWINNY JE ZNAĆ!

06 listopad 2012

Na terenie Gminy Psary w czterech szkołach podstawowych realizowany jest Projektem  9.5 -oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, finansowany przez Unię Europejską, Kapitał Ludzki pt. „ Sposoby na szybkie   i efektywne uczenie się- dzieci powinny je znać” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Strzyżowicach oraz w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 2 w Sarnowie oraz pt. „ Sposoby na szybkie uczenie się” w Szkole Podstawowej w Dąbiu i Szkole Podstawowej w Gródkowie.
Dotyczy dodatkowych zajęć z zakresu nowoczesnych technik uczenia się/technik pamięci. Pomaga zwrócić uwagę na problem z zapamiętywaniem, koncentrację przy pracy z tekstem  i jego zrozumieniem, płynnością czytania czy też problemem z opanowaniem zadań matematycznych.  
Cel główny to podniesienie umiejętności w zakresie uczenia się. Zorganizowanie tego typu zajęć przyczyni się do ograniczenia bądź eliminacji niepowodzeń szkolnych. Ważne jest by jak najwcześniej wdrażać metody, które pomogą złagodzić  lub wyeliminować opisane problemy i  w przyszłości przełożą się na ułatwienie dzieciom dalszej ścieżki edukacyjnej.
Grupy docelowe to uczniowie i uczennice klasy 5 i 6 w liczbie 128 uczniów oraz ich rodzice w liczbie również 128 osób.
Uczniowie zostaną podzieleni na 12 grup, dla każdej z nich w okresie od IX  2012 r. do II 2013 r. zrealizowane zostaną 32 godz., średnio 2 razy w tygodniu po 45 min. Termin po lub przed lekcjami.
Rodzice zostaną podzieleni na grupy, dla każdej z nich zostaną zorganizowane 2 zajęcia po 45 min. Szkolenie zamknięte dla rodziców odbędzie się na terenie szkoły.
Rekrutacja rodziców będzie polegać na zapisywaniu się chętnych rodziców do udziału w zajęciach. Na etapie rekrutacji tworzona będzie lista rezerwowa.
Rekrutacja dzieci na podstawie wypełnionego kwestionariusza rekrutacyjnego, oświadczeń  o przetwarzaniu danych osobowych, deklaracja uczestnictwa( w przydatku dzieci dokumenty podpisuje rodzic).
Wyposażenie dzieci na etapie szkoły podstawowej w umiejętność uczenia się, koncentracji, czytania ze zrozumieniem itp.  zaowocuje na dalszym poziomie edukacji. Już w niedługim czasie będą zdawać egzamin końcowy i przejdą do gimnazjum,  gdzie zdobyte podczas szkoleń umiejętności również będą miały zastosowanie.
Dzieciom zostanie przekazana wiedza z następujących obszarów: organizowania własnego miejsca do nauki, poprawianie sposobów koncentracji i podejmowania decyzji, rozwijanie własnej wyobraźni, pamięci długotrwałej spostrzegawczości oraz twórczego i logicznego myślenia.
Na zakończenie projektu zorganizowana będzie olimpiada między grupami mająca za zadanie utrwalenie i podsumowanie zdobytych umiejętności z zakresu stosowania  nowoczesnych metod uczenia się. Przy podsumowaniu projektu uczniowie otrzymają nagrody dla uczestników i dyplomy oświadczające ukończenie szkolenia.