3 MAJA

18 maj 2018

Jak szeroki Polski kraj, tak się święci 3 maj”

3 maja 1791 r. została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 227 rocznicę tego wydarzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnowie odbyły się uroczyste obchody tego święta. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu. Następnie zostało odczytane przemówienie Wójta Gminy Psary, Pana Tomasza Sadłonia, który podkreślił rolę „małych ojczyzn” w budowaniu silnej Polski.

Następnie, występ artystyczno-taneczny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie przybliżył zaproszonym gościom i uczestnikom spotkania uroczyste chwile jakie towarzyszyły wszystkim mieszkańcom stolicy w dniu uchwalenia konstytucji 3 maja.

Wielki aplauz publiczności wzbudził polonez w wykonaniu uczniów klas pierwszych i czwartych, którzy w pięknych strojach z epoki prezentowali się znakomicie. Finałowy taniec do piosenki pt. ,,Pisk Orła Białego ’’ w wykonaniu uczennic z klasy czwartej wzruszył wielu i był doskonałym zwieńczeniem wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny.