11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

14 listopad 2018

 

            11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po  123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.  Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Także i w tym roku w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole 9 listopada 2018r. odbyła się akademia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego.

Pamięć minionych lat i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z okazji Narodowego Święta Niepodległości wykonali kotyliony w barwach narodowych. Wykazali się w tym uroczystym dniu wzorową postawą patriotyczną.  Podkreślili w ten sposób, że 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność kilku pokoleń Polaków, to symbol wiary i  zwycięstwa po 123 latach niewoli. 

Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występów przygotowały uczniów: p. Wioletta Mokosa i p. Anna Bogacka.

Na zakończenie uroczystości,  pani dyrektor Małgorzata Barańska podziękowała nauczycielkom i uczniom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.