Uczniowie w teatrze

14 czerwiec 2019

Wizyta w Teatrze Śląskim

Obowiązkowym elementem wprowadzania ucznia w świat sztuki jest wizyta w teatrze. Teatr to magiczne miejsce, gdzie niemożliwe staje się prawdą. Tym razem uczniowie klas VI i VII obejrzeli spektakl teatralny pt. „Oskar i pani Róża” w Teatrze Śląskim w Katowicach. „Oskar i pani Róża” nie jest typowym przedstawieniem dla dzieci. Nie ma w nim szczęśliwego zakończenia. Spektakl na podstawie książki E.E. Schmitta skłania przede wszystkim refleksji na temat życia i śmierci.

„W nastrój spektaklu wprowadzała głośna muzyka i migotające światła. Kiedy Oskar miał umrzeć grała głośna i niepokojąca muzyka, lecz gdy spał grała cicho i spokojnie. Podobało mi się to, że jedna aktorka wcielała się w rolę kilku osób. Pierwszy raz się z tym spotkałam. Gdy gasły światła zmieniała się sceneria przedstawienia. Interesujące było również to, że oglądając spektakl można było widzieć reakcję publiczności, która siedziała po drugiej stronie sceny.”

                                                                                                                                             Iza, klasa VI a

„Spektakl wywołuje empatię, ukazuje trudy życia osoby chorej. Oskar przez cały okres pobytu w szpitalu doświadcza uczucia: przyjaźni, miłości, utraty, zrozumienia. Według mnie pokazanie tematu śmierci było bardzo trudnym zadaniem. Sceneria oddawała charakter szpitala. Światło i dźwięk potęgowały emocje. Poruszającym momentem była scena śmierci głównego bohatera, która została w sposób metaforyczny pokazana jako drogę w kierunku bijącego, ciepłego światła. Spektakl wywarł na mnie ogromne wrażenie”

                                                                                                                                            Mateusz, klasa VI a